
Stem på vores smukke træ, nu hvor Silkeborgs mest værdifulde træ skal kåres
Kvindeegen i Lunden Et ungt, fremadstormende egetræ, der strutter af livskraft og vil frem i verden. Det minder os om, at alle gamle og værdifulde træer engang har været unge, og at vi skal plante i dag for at skabe værdi for kommende generationer. Kvindeegen er plantet i 2015 for at markere kvinders stemmeret. Det skete i samarbejde med Soroptimist International Silkeborg, som er en del af en international NGO, der arbejder for at forbedre liv og vilkår for piger og kvinder såvel lokalt som globalt. I 2023 fejrede Soroptimistklubben sit 60-års jubilæum med opsætning af bænken omkring træet – i samarbejde med Silkeborg Kommune
Du kan stemme fra 30. oktober og frem til kl. 12 mandag 2. november via midtjyllandsavis.dk og Silkeborg Kommunes Facebook og Instagram. Herefter bliver stemmerne talt op og lagt sammen – og vinderen kåret.
Konkurrencen blev sat i gang i forbindelse med European TreeTag Day 18. september for at sætte fokus på byernes træer og deres betydning for byliv, trivsel, natur og klima.
#soroptimist #plant et træ #Silkeborg #kvinders stemmret
