Moving the World to end Hunger

Mætte børn lærer bedst – skolemadsprogrammet i Burkina Faso

Moving the World (MTW) – to end hunger, er vores største projekt. Projektet er et samarbejde mellem Soroptimist International, Stop Sult Fonden og FN’s World Food Programme (WFP). Hvert år afholder Soroptimistklubber over hele landet aktiviteter for at skabe opmærksomhed og indsamle penge til WFP’s skolemadsprogram i Burkina Faso.

Formålet med projektet er at sørge for adgang til næringsrige skolemåltider for piger i Burkina Faso, for dermed at sikre dem en bedre læring og en mere regelmæssig skolegang.

2022

I 2022 lykkedes det os – i tæt samarbejde med andre klubber – at samle hele 343.000kr til projektet ved afholdelsen af det årlige cykelløb og andre aktiviteter rundt om landet. Dette beløb er nok til at sikre et dagligt måltid til hele 950 skolebørn i et helt år.

2019

I 2019 blev der indsamlet DKK 192.000 svarende til, at 600 skolebørn blev sikret nærende skolemad hver dag i et helt år. 2.750 voksne og børn deltog i Moving the World aktiviteter, afholdt 30 steder. Det koster kun 1,60 kr. at give et barn et næringsrigt måltid gennem WFP’s skolemadsprogram.

Faktisk er det lykkedes os at indsamle hele 2 milioner kroner til skolemåltider i de ti år hvor vi har støttet sagen.

Og vi fortsætter selvfølgeligt også i 2023. Du kan følge projektet, vores cykelløb og læse mere via vores hjemmeside Moving the World på hjul – vi kører Danmark rundt!

Find yderligere information om samarbejdet på: