Sommerudflugt til Galten Skulpturby

11/06 - 2026

Vi var 17 soroptimister fra SI Skanderborg, som sammen med 6 gæster mødtes ved Galten Kirke for at opleve en rundvisning i en del af Galten Skulpturby.

Vi blev mødt af vores to værter og rundvisere: Tove Severinsen og Helle Gammelgaard, som på meget professionel vis guidede os rundt.
Tove fortalte om selve projektet: SkulpturBy, Galten-Skovby. Siden 2017 har der været skulpturby-udstillinger i Galten. Lige nu står der fast 32 værker rundt omkring i byen. Det kan lade sig gøre, fordi borgere, virksomheder, foreninger og institutioner støtter op om projektet. Og ikke mindst fordi der er en række initiativrige borgere, som med deres utrættelige indsats gør projektet muligt.

Det er vigtigt både for kunstnerne og for arbejdsgruppen bag projektet, at værkerne bliver udstillet i bybilledet, hvor borgere og turister møder dem i øjenhøjde. Derfor skal både materiale og størrelse passe ind på det sted, hvor de skal være. Og det fik vi en vældig god fornemmelse af, mens Helle Gammelgaard viste os en række værker og fortalte om dem og kunstnerne bag.

Der findes et katalog – ‘Fra skakbrikker til galtgrise’ – over de værker, man kan finde rundt i byen, og så er der er ny udstilling på vej til næste år – i 2027.

Den meget spændende aften sluttede med, at vi spiste på Café Norr med et lille glas til – inden vi kunne ønske hinanden rigtig god sommer.