
2. juni kl 19.00 Gå-tur ved Mariager Havn til fordel for Julemærkehjemmet i Hobro
Soroptimisterne i Mariagerfjord inviterer til gåtur til fordel for Julemærkehjemmet i Hobro
Mariager Havn og Fjord Tirsdag den 2. juni 2026 kl 19.00
Denne aften bliver det en slentretur ved havnen i Mariager med fokus på det maritime miljø og vartegnene omkring havnen og fjorden.
Vi mødes kl 19.00 på havnen i Mariager og alle er velkommen. Mariagerarkitekten Leif Høgh vil der fortælle om den igangværende udbygning af Saltcenteret.
Ved den ikoniske havnekran beskriver Leif Høgh ligeledes historien om kranen og dens enorme betydning for byen og egnen, da den blev bygget i 1930.
Ved Veteranjernbanen vil driftsbestyrer Frits Sørensen, tidligere afdelingsdirektør for Sparekassen Kronjylland, fortælle os om dagliglivet omkring privatjernbanen dengang Bedste eller Olde var barn og hvordan den senere er blevet til et yndet turistmål i Mariager og et hyggeligt arbejdsfællesskab.
Traveturen er små 3 km på grussti, hen over ”Kim Larsens Plads” og retur til havnen langs fjorden.
Alle er velkommen til at deltage, det koster 25 kr og beløbet går ubeskåret til Julemærkehjemmet i Hobro. Efter turen vil der være mulighed for at købe en kop kaffe og et stykke kage for 25 kr., dette beløb går ligeledes til Julemærkehjemmet.
