Hvad er de orange dage?

De orange dage:
Orange Dage er en verdensomspændende 16-dages kampagne i samarbejde med FN der løber fra den 25. november til 10. december
Formålet er at sætte fokus på den omfattende vold mod kvinder
| FAKTABOX 25/11 er FN’s Internationale Dag for Afskaffelse af Vold mod Kvinder)10/12 er International Menneskerettighedsdag, hvor der sættes fokus på kvinders og pigers rettigheder. |
Hvad laver Soroptimisterne i Skagen:
Skagen gruppen har lavet badges med temaet “Stop vold mod kvinder” som byens butikker og klubbens sociale medier sælger for 5o kr stykket.


Hvem får glæde af støtten:
Overskuddet af salget af badgene går til de lokale Frederikshavns krisecenter.
Er du en af de kvinder, der har brug for hjælp nu klik her
Hvem er vi:
Soroptimist International er proaktive kvinder, som arbejder sammen på lokalt, nationalt og internationalt plan for at uddanne og styrke kvinder og piger med det formål at forbedre deres liv.
Hvad arbejder vi for:
Vi har arbejdet med kvindespørgsmål både i og udenfor vores lokalsamfund siden Soroptimist International blev grundlagt i 1921. I dag er vi et stærkt internationalt netværk af omkring 66.000 kvinder, heraf 1200 i Danmark fordelt på 49 klubber. Vi er magtfulde og effektive fortalere for kvinders og pigers rettigheder og har bla. repræsentanter siddende i 7 FN kontorer, hvor de hver dag arbejder for vores formål.
Menneskerettigheder:
Vores engagement i menneskerettigheder er centralt for alt, hvad vi gør. Vi ser det i vores projekter, herunder vores arbejde med at udrydde vold mod kvinder og i vores vigtigste strategiske mål – hvoraf det ene er at sikre uddannelse til kvinder og piger.
Vi fortsætter vores støtte, når katastroferne er forsvundet fra forsiderne. Vi når ud til soroptimister i de berørte regioner, indsamler reel og aktuel information om de lokale forhold og samarbejder for at lægge en fælles strategi, der giver bæredygtige, langtidsholdbare løsninger.
Vores styrke ligger i vores unikke verdensomspændende netværk af fagligt og socialt forskelligartede kvinder, som giver os mulighed for et stærkt og ligeværdigt samarbejde på tværs af landegrænser.
Læs meget mere om de orange dage på verdensplan
VIDSTE DU…
I DANMARK
- 38.000 kvinder udsættes
hvert år for partnervold. - Cirka 10 kvinder dræbes
hvert år af en partner eller
ekspartner. - Årligt tager 2000 kvinder på
krisecenter. Af dem har 55 %
været udsat for vold i over tre
år. - Hver 10. unge kvinde under
24 år har været udsat for vold
fra en nuværende eller
tidligere kæreste. - Én ud af fem danske kvinder
oplever chikane på nettet.
PÅ VERDENS PLAN
- 1 ud af 3 kvinder på
verdensplan bliver udsat for
fysisk eller seksuel vold i
løbet af deres liv. - Over 600 millioner kvinder
bor i et land, hvor vold i
hjemmet ikke er forbudt - I Europa udsættes mindst en
ud af fem europæiske kvinder
for fysisk vold i deres levetid. - Mellem 500.000 og 2 millioner
mennesker er årligt offer for
trafficking. Kvinder og piger
udgør ca. 80% af ofrene. - En tredjedel af alle kvinder i
udviklingslandene bliver gift,
før de fylder 18 år. - Hvert syvende sekund bliver en pige
under 15 år gift et sted i
verden. - Halvdelen af alle drab på
kvinder bliver begået af
partneren, mens kun ganske
få mænd bliver dræbt af deres
kone eller kæreste. - I dag er mere end 200
millioner piger verden over
omskåret og 2 millioner
omskæres årligt.
