”RET TIL EGEN KROP OG UNGDOM”

Januar 2024 er projekt ”RET TIL EGEN KROP OG UNGDOM”

i Ittoqqortoormiit (Scoresbysund) igangsat.

Der er udfærdiget projektbeskrivelse. Grønland Projektbeskrivelse 2

 

Julehilsen 2024 fra Ittoqqortoormiit:

 

 

Fra: Ornittagaq Kamma
Dato: 6. maj 2024 kl. 14.13.26 CEST
Til: Marianne Mandrup Bach
Emne: Vedr.: Grønlandsprojekt/Soroptimisterne

Hej Marianne,

Vi har været lidt gået i stå med arrangementerne, men vi kommer igang igen her de næste par uger.

Vi har haft noget med uddannelser, hvor Olena der er i gang med uddannelse som styrmand på skib og som er uddannet arktisk guide, og Hans-Henrik som blev med færdig med gymnasiet i sommers som voksen. Det synes jeg gik rigtigt godt og jeg tror det fik pigerne til at åbne øjnene for andre uddannelser end de sædvanlige, og til at tage uddannelse når mens man er ung.

Så har Charlotte Pike haft sang aften, og det gik også godt, og de fortsatte med aftnerne en måneds tid, men de stoppede da kom noget i vejen i privatlivet.

Lone og jeg tager en pige aften den 15. Maj hvor vi snakker om hvordan det er være leder og hvad man skal være opmærksom på som leder.

Sygehuset og politiet har haft travlt de sidste par måneder men Allan vil tage fat en sygeplejerske her de næste par uger, så må vi håbe de kan finde en dag de kan holde informationsdag med pigerne.

Jeg skal nok skrive mere om hvordan det går når vi har haft flere arrangementer, men her er et par billeder fra de første arrangementer.

Med venlig hilsen
Charlotte Hammeken