"Kvinder og Klima Kenya" studietur for 14 kenyanske kvinder i Danmark i uge 39 2010

Lørdag d. 25. september 2010 ankom et hold forventningsfulde kenyanere til København. De var inviteret på studietur i Danmark i forbindelse med projektet ”Kvinder og Klima, Kenya”. De repræsenterede den kenyanske styregruppe, Kenyas Industriministerium, Kenyas tekstil-brancheorganisation, Kenyas Center for Renere Produktion samt 6 kenyanske virksomheder, der ønsker at deltage aktivt i klimaprojektet. Virksomhederne er udvalgt blandt 22 ansøgere, der alle har fået besøg af teknikere fra centret for renere produktion samt repræsentanter for soroptimisterne i Kenya og Danmark.
Selve udvælgelsesprocessen har været rigtig god PR og givet nyttige kontakter for soroptimisterne i Kenya.

Turen i Danmark startede i København, og gik derefter til Herning, Århus, Vejle og Billund. Opholdet i Danmark omfattede virksomhedsbesøg med guidet rundvisning, så deltagerne alle fik talt med fagspecifikke kollegaer. Samtidig fik de orientering om mere almene emner som affaldshåndtering, energibesparelse, arbejdsmiljø mm. Alt med relation til studieturens overordnede tema: Hvordan kan vi være med til at imødegå negative klimaændringer og forbedre miljøet – i vores job såvel som i vores private husholdninger.

Når de fjorten deltagere i studieturen kommer hjem, har de forpligtet sig til at arbejde videre med deres nye viden og indsigt derhjemme.

Virksomhederne skal alle have foretaget en detaljeret gennemgang af deres produktion med hjælp fra teknikere fra Kenyas Center for Renere Produktion.  Herefter gennemgås resultatet, og virksomheden skal vælge en eller flere aktiviteter til ændring af deres produktion.  Måske kan de spare på vand eller elektricitet, måske kan produktionen omlægges mht. forbruget af kemikalier, måske kan mængden af spild reduceres, affaldet håndteres mere rationelt osv.

Når virksomheden senere har gennemført den anbefalede omlægning af produktionen, skal den samtidig forpligte sig til at fungere som rollemodel for andre virksomheder i samme branche. Produktionsomlægningen til mere klimavenlig produktion viser sig nemlig ofte også at være en rigtig god investering, som andre gerne vil kopiere.

Studieturen var arrangeret af Klimagruppen, men undervejs har der været fantastisk god støtte og opbakning i soroptimistklubber landet rundt. De har arrangeret faglige kontakter, sørget for privat overnatning, og i det hele taget bakket op om projektets afvikling. Det førte samtidig til gode mellemfolkelige kontakter og nye venskaber!
Også pressen bakkede op og fulgte med på dele af turen. Bl.a. blev deltagerne interviewet til TV2 Midt/Vest.

De fjorten deltagere udgjorde et vældig godt team. De var velforberedte, interesserede og spørgelystne, og meget åbne for, at mange ting kan gøres på en anderledes måde, end den de er vant til i Kenya.
Det eneste, de ikke var begejstrede for, var det danske klima. Septembervejr med sol og 12-15 graders varme føles rigtig koldt, når man er vant til omkring 25 grader stort set året rundt! Og så spiser de oven i købet kold mad midt på dagen i det kolde land højt mod nord!

13.10.2010
Birgit Årsnes og Karen Lundbo
Klimagruppen


 

Besøg på Tekocenter, Herning

: Sarah, Evans og Simon på virksomhedsbesøg hos Kemotextil, Herning
Ud at se på naturen i Aqua i Silkeborg Afslutningsmiddag: Alice, Rose (unionskasserer) og Sarah (virksomhedsrepræsentant) Afslutningsmiddag: Sarah og Grace (virksomhedsrepræsentanter) og Evans (fra Center for Renere Teknologi)
Afslutningsmiddag i Vejleklubben Afslutningsmiddag i Vejleklubben Besøg på et privat pilerensningsanlæg i Vilstrup ved Vejle (Karen, Alice, Asha, Carmeline)
Carmeline, Asha, Rose og husets vært: Kirsten Grønkjær Grace, Sophie, Rose Kold dag i Legoland: Rose, Maria, Asha, Dorcas og Carmeline
Det er koldt om morgen kl. 5: afrejse (Dorcas, Maria og Sarah) Alice, Asha og Sarah Farvel og tak i Billund Lufthavn
 

 

Program for studieturen
Lørdag d. 25.9.2010
Ankomst
Søndag d. 26.9.2010
Kanalrundfart / Tivoli / Mandag d. 27.9.2010
Virksomhedsbesøg: Hotel Kong Arthur (Green Key Hotel) Foredrag om Green Key-systemet ved Horesta (Hotel Cabinn Scandinavia)
Foredrag om Miljøministeriets arbejde ved Ulla Ringbæk
Tirsdag d. 28.9.2010
Herning Virksomhedsbesøg: TekoCenter: rundvisning og foredrag Foredrag om Herning Kommunes miljøpolitik og –praksis (Grøn Kommune)
Virksomhedsbesøg: Kemotextil A/S
Onsdag d. 29.9.2010
Virksomhedsbesøg: Skarrildhus (Green Key hotel og kursuscenter)
Besøg på Ferskvandscentret i Silkeborg (foredrag og rundvisning)
Besøg på Aqua i Silkeborg (foredrag og rundvisning)
Torsdag d. 30.9.2010
Virksomhedsbesøg: Tange Frilandsgartneri
Frokost på Elmuseet i Tange
Virksomhedsbesøg: Pressalit
Fredag d. 1.10.2010
Økolariet i Vejle (foredrag og rundvisning)
Virksomhedsbesøg: Vejle Kommunes affaldssortering
Lørdag d. 2.10.2010
Besøg hos familie i Vilstrup (pilerensningsanlæg + jordvarme)
Besøg i Legoland
Søndag d. 3.10.2010
Afrejse

Link tilbage til Kvinder og Klima i Kenya