Sierra Leone i Vest Afrika er et af verdens fattigste lande og er fuldstændig sammenbrudt efter ti års borgerkrig. Selvom der har været fred siden 2003 er der dyb fattigdom og genopbygningen går kun langsomt. Facts herom fortæller at: 500.000 blev myrdet, voldtaget eller såret på det forfærdeligste. Kvinders gennemsnitslevealder er 42 år og dødeligheden ved fødsler er verdens største. Sierra Leone har verdens højeste børnedødelighed – næsten en tredjedel af alle børn dør før de fylder fem år. 74% af befolkningen lever under fattigdomsgrænsen og må overleve for mindre en 2 US$ om dagen. Under krigen blev halvdelen af befolkningen gjort hjemløs, titusinder af børn mistede forældre eller kom bort fra disse. Drenge blev rekrutteret som børnesoldater og tvunget til af begå grusomheder, endda overfor deres egne familier. Pigerne blev ofte holdt i fangenskab som sex- eller husslaver, mange blev gjort gravide og derfor udstødt af samfund og familie. En stor del af befolkningen var analfabeter, men krigen har gjort at endnu flere har fået ingen eller mangelfuld skolegang. Mangel på vitale ting som sundheds- og sociale foranstaltninger, mangel på rent vand og elendige sanitære forhold er stadig et stort problem. Sierra Leone må genopbygge infrastrukturen nærmest fra nulpunktet, i et samfund der er fattigt og traumatiseret er opgaven næsten uoverkommelig. Mange familier består nu af enlige kvinder eller svage gamle bedsteforældre, mange børn har slet ingen familie. Disse børn, familier og samfund behøver vores hjælp til at kunne se en fremtid i øjnene med blot en smule forhåbning.
Som altid når SI vælger et 4års projekt sker det i samarbejde med en anerkendt Non Governmental Organisation (NGO) eller med en FN Organisation. Denne gang er partneren ”Hopes and Homes for Children”, som har flere hjælpeprojekter i Sierra Leone. Målet er at indsamle over 2 millioner US$ som vil blive brugt til at: Forbedre helbred, selvværd og chancer for tusinder af kvinder og børn som lever i ekstrem fattigdom. Forbedre stabilitet i det krigshærgede samfund ved at få integreret de mest udsatte børn og unge i familie og samfund. Skaffe muligheder for uddannelse, træning og iværksættelse af hjælp-til-selvhjælp projekter så kvinderne herigennem kan blive i stand til at sørge for familien og støtte deres børn. Uddanne kvinder i lokalsamfundet i sundhedspleje og derved skabe hjælpere men også rollemodeller.
Ja – alle danske klubber har allerede igangværende projekter - men Afrika skal hjælpes, det er nødvendigt for befolkningerne der – og for verdensfreden, så ja der er brug for vores hjælp og til dette SI Projekt, lad os herved være med til at leve op til de mål, SI har sat og som forpligter os alle.
Nyt fra Lisbeth Hass
Lisbeth Hass Esbjerg Projekt ambassadør for 4-års projektet 2007-2011: Nyhedsbrev 2010 nr. 1
Der er nu i alt indsamlet ca 400.000 dollars til Sierra Leone projektet blandt hele verdens soroptimister. Vi har netop modtaget takkeskrivelse fra Hope and Homes for Children i London, som jo er ansvarlig for projektet. De melder, at det har givet projektet nyt håb, at så mange soroptimister i hele verden støtter projektet, som giver citunge piger og fattige familier en bedre tilværelse i dette verdens fattigste land. Desværre er der ikke så store bidrag fra landene i Europa, så jeg minder herved om projektet. Jeg håber, at danske soropti-mister vil betænke projek-tet med bidrag, for jeg har selv set, at arbejdet giver gode resultater og har en god opbakning fra lokale myndigheder, herunder de lokale høvdinge